Když rozum vítězí

Seat Altea XL 1.6 Ecomotive
Čtěte více: Testy
Vydáno: 20. 4. 2011  /   Aktualizováno: 20. 4. 2011
Když rozum vítězí
Auto může oslnit vzhledem, výkonem, rychlostí. Nebo třeba průměrnou spotřebou menší než pět litrů.

Určitě znám atraktivnější auta, než je Altea XL, ale pokud mám vyrazit s partou nadšenců a hromadou bagáže na pár set kilometrů vzdálený trip, hravě dokážu zapomenout na city a namísto elegance a výkonu začnu řešit praktičnost a spotřebu.
A právě ta má být silnou stránkou velkoprostorového Seatu, díky naftové šestnáctistovce a systému vypínání motoru na křižovatkách. S motorem jako takovým je třeba se sžít, bez podtáčení to nejde a za studena má tendence v nízkých otáčkách zhasínat. Pečlivá práce se spojkou je tedy na místě – naštěstí Start/Stop umí nejen šetřit palivo, ale také startovat ťuknutím do pedálu spojky v okamžiku, kdy vám auto znenadání při rozjezdu „chcípne“. Podle tabulek se dá jezdit za průměrných 4,5 litru, což je hodnota dosažitelná v případě pomalé sólo jízdy s prázdným kufrem na liduprázdné silnici, ale i o litr, litr a půl vyšší realita je víc než fajn.

Technické údaje
Motor: 
čtyřválec, turbodiesel, 1598 ccm
Výkon: 
105 koní v 4400 ot./min.
Toč. moment: 
250 Nm v 1500–2500 ot./min.
Hmotnost: 
1405 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
12,4 s
Max.rychlost: 
183 km/h
Spotřeba: 
4,5 l/100 km
Cena: 
530 900 Kč
Autor: 
Filip Rakovan
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)