Na cesty

Toyota Land Cruiser D-4D
Čtěte více: Testy
Vydáno: 20. 4. 2011  /   Aktualizováno: 20. 4. 2011
Na cesty
Je tišší, větší a pořád mimořádně schopný mimo silnici. Většina SUV nosí příčesky a umělé nehty. Land Cruiser jde dál svojí cestou!

Naposledy jsem tohle udělal loni na podzim na terénní KTM. Sjel jsem z dálnice a pak i z okresky. Vzal jsem to prostě nejkratší cestou domů – přes pole, lesy, louky a potoky. Tedy přes jeden potok. Prostě jsem jel rovnou za nosem. A Land Cruiser to přijal se stejnou lehkostí, jako kdyby jel po dálnici. Jen to bylo o dost pomalejší.
S žádným jiným autem by to nemohlo být ve větším stylu. Tohle je totiž stará škola. Nesmrtelný třílitrový turbodiesel, plně uzamykatelný středový a zadní diferenciál, vypínatelné stabilizátory a tuhá zadní náprava. Jenže nepleťte si osvědčenou techniku s muzejním exponátem. Kromě toho máte k dispozici ABS, co umí pracovat v režimu offroad, asistenty pro jízdu z kopce i rozjezd do kopce, hned čtyři kamery sledující terén kolem auta (vhodné pro jízdu mimo silnici i při parkování) a celou hromadu dalších vychytávek, o kterých se dost možná nikdy ani nedozvíte, protože je prostě nebudete potřebovat.

Technické údaje
Motor: 
čtyřválcový turbodiesel, 2982 ccm
Výkon: 
173 v 3400 ot./min.
Toč. moment: 
410 v 1600 ot./min.
Hmotnost: 
2240 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
11,7 s
Max.rychlost: 
175 km/h
Spotřeba: 
8,5 l/100 km
Cena: 
1 599 900 Kč
Autor: 
Jan Červenka
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)