Černý kůň

Seat Exeo 1.8 T
Čtěte více: Testy
Vydáno: 5. 5. 2011  /   Aktualizováno: 5. 5. 2011
Černý kůň
Exeo je ze své předchozí inkarnace v podobě A4 dobře známé a po španělském převtělení má velice atraktivní cenovku, jenže co mu pořídit pod kapotu?
Čtěte více: Seat Exeo 1.8 T

Při mém prvotním setkání s touto novinkou Seatu, která se ani nijak zarputile nesnaží maskovat zděděné ingolstadtské kořeny (což by stejně nemělo valného smyslu ani obchodní logiky), mě při projížďce na mezinárodní prezentaci v nabídce motorizací zaujalo vzkříšení letité pětiventilové osmnáctistovky, přeplňované turbem. V tu chvíli ještě nebyly známy ceny, docela energický čtyřválec se sympatickým zvukem mi byl velice příjemným společníkem a v hlavě mi pomalu začínala klíčit myšlenka, že by právě tohle mohl být černý kůň při volbě motorů. Abychom si rozuměli, pokud máte na předloktí vytetována písmena TDI nebo od auta na každodenních dlouhých cestách požadujete především nízkou spotřebu, kromě barvy se musíte rozhodnout už jen mezi výkonem 143 nebo 170 koní. Pokud ale primárně nevylučujete benzín, protože si s autem chcete občas také trochu užít, mohlo by být rozhodování o něco složitější.

Technické údaje
Motor: 
čtyřválec, turbo, 1781 ccm
Výkon: 
150 koní v 5700 ot./min.
Toč. moment: 
220 Nm v 1800 ot./min.
Hmotnost: 
1400 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
9,3 s
Max.rychlost: 
222 km/h
Spotřeba: 
7,9 l/100 km
Cena: 
574 900 Kč
Autor: 
Jan Cacek
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)