Radikální změna

Peugeot RCZ 1.6 THP
Čtěte více: Testy
Vydáno: 21. 3. 2011  /   Aktualizováno: 21. 3. 2011
Radikální změna
Zapomeňte na znuděné zívání. RCZ na sebe strhává veškerou pozornost a nádavkem má servírovat řidičské potěšení. Nebude z toho hořké zklamání?
Čtěte více: Peugeot RCZ 1.6 THP

Radikální. Ano, právě tohle slovo vystihuje asi nejlépe podstatu nového kupé značky, v jejíž nedávné historii sice najdeme skvostné, zábavné předokolky s přízvisky GTi nebo S16, která se ale v posledních letech až příliš zaměřila na plíživou evoluci svých aut, chrlila miliony rodinných nebo městských modelů, a řidičská zábava a toužebnost se ztratily někde v překladu. Až do chvíle, kdy nás Peugeot posadil s otevřenou pusou na zadek a nechal udiveně žasnout nad konceptem atraktivního kupé RCZ. Radikálního kupé! S šokujícím designem, dvojitě vyboulenou střechou a zadním oknem, muskulaturně vystouplými blatníky a siluetou vzrušující jako privátní striptýz. Samozřejmě kolem sebe vidíme spoustu odvážných a současně krásných konceptů, jenže ty si málokdy proklestí cestu až do sériové výroby, nebo jsou v produkční podobě po estetické stránce poněkud okleštěné. Peugeot své nové kupé nejen navrhl (šok by byl už jen to samo o sobě), ale bossové ho prakticky beze změn poslali na výrobní linku! Tohle je Peugeot, pro který máte důvod se nadchnout, zatoužit po něm srdcem a nemyslet jen přízemně na praktičnost, slevu, jakou vyhádáte u dealera, nebo provozní náklady.

Technické údaje
Motor: 
čtyřválec, turbo, 1598 ccm
Výkon: 
200 koní v 5800 ot./min.
Toč. moment: 
275 Nm v 1700 ot./min.
Hmotnost: 
1372 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
7,5 s
Max.rychlost: 
235 km/h
Spotřeba: 
6,9 l/100 km
Cena: 
710 000 Kč
Autor: 
Roman Bareš
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Peugeot RCZ 1.6 THP
Peugeot RCZ působí na první pohled ve flotile francouzské značky jako vetřelec. Myšleno v pozitivním slova smyslu.
Můžete mít námitky k jeho vzhledu. Je to otázka vkusu. Můžete mít námitky k jeho značce. Opět...
Peugeot RCZ 1.6 THP
Nezažili jste slavnou éru Peugeotu? Možná dostanete druhou šanci.
S povahou malých dostupných kupé a kabrioletů je to zvláštní. Jejich snaha tvářit se...